BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Gruodis, 2010

Geros žinios mūsų odai

2010-12-27

Geros žinios mūsų odai!

Soliariumo oponentai turėtų susimąstyti: modernūs įrengimai nedidina susirgimo melanoma (odos vėžys) pavojaus. Tai yra žymaus Bostono universiteto medicinos centro 2008 m. balandyje paskelbtos studijos „Deginimasis soliariumuose ir melanomos rizika” rezultatas.
Ši nauja studija nustatė, kad tyrimų eigoje, kurie buvo pravesti su tūkstančiu bandomų asmenų, nebuvo galima nustatyti jokio sąryšio tarp juodojo odos vėžio ir soliariumo. Tyrimo metu mokslininkai palygino prieš 1980 metus naudotų ultravioletinių lempų ir po 1980 metų ( ir Vokietijoje) įdiegtų modernizuotų deginimosi įrengimų poveikį.
Šis naujas rezultatas patvirtino senesnę danų studiją, kuri, nors ir buvo rengiama visai kitu tikslu, bet gautas tas pats rezultatas.. Prieš paplintant ir veikiant soliariumams Danijoje ( nuo 1977 iki1989 metų), o taip pat ir tolesniais metais ( 1990 -2004 ) vyrų ir moterų susirgimo atveju melanoma skaičius tas pats, nors moterys kur kas dažniau lankosi soliariume.
Amerikos studija teigia ir tai, kad net ir dažnai lankantis soliariume, pavojus susirgti odos vėžiu nedidėja. Bostone ši tema tyrinėjama jau seniai. Bringhamo Ginekologijos Instituto mokslininkai ilgalaikės tyrimų programos metu 1982 ir 2002 metų laikotarpiu sulygino daugiau nei 80 tūkstančių moterų duomenis nuo 15 iki 30 metų amžiaus.

Ar Jūs žinojote….

kad, apsilankius 5-6 kartus soliariume, saugaus spinduliavimo poveikyje Jūsų odos spalva atitiks 5-8-ą apsaugos nuo saulės faktorių, kas yra neišvengiama , artėjant vasaros atostogoms ar prieš lankantis pliaže.
Ir čia rezultatas buvo tas pats: padidėjęs UV indeksas neturėjo jokio poveikio melanomų atvejams.
Teisingai taikomas ir dozuojamas UV spinduliavimas yra ne tik visiškai nepavojingas sveikatai, priešingai, jis stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi. Tai vyksta todėl, kad saulės šviesoje esantys UVB spinduliai stimuliuoja mūsų organizme vitamino D atsiradimą, kuris užtikrintai mažina vėžio pavojų.
D3 „saulės šviesos vitamino” svarbą patvirtina daugelis tyrimų, pvz. ir Londono Karališkosios Kolegijos ( Imperial College London). Pastaroji savo pareiškimais žengia dar toliau ir teigia, kad vitaminas D gali sustabdyti ankstyvosios stadijos krūties vėžio vystymąsi. Tuo pat metu gausybė kitų studijų tvirtina, kad vitamino D ir saulės šviesos trūkumas didina prostatos, storosios žarnos ir liaukų vėžio riziką.
Tuo tarpu jau ir politika pripažino, kad atitinkamai dozuojama saulės šviesa turi teigiamą poveikį sveikatai. Praeitais metais Europos Komitetas priėmė nutarimą, pagal kurį spinduliavimo stiprumą soliariumų įrengimuose ateityje reikia sumažinti iki 0,3Watt/m2.
Vartotojams šis sprendimas yra palankus, nes ir tai padeda sveikai gyventi, protingai taikant ir dozuojant UV spinduliavimą.

Šaltiniai: Kerri M.Clough ir Co: Deginimosi lempos, soliariumai ir melanomos rizika. Vėžio sukėlėjų tyrimas.2008 m. vasario 4 d. ( iš anksto paskelbta internete ).
A. Faurachou, H.C.Wulf: „ Ekologinė deginimosi soliariume ir odos vėžio sąryšio analizė.” Photodermatology, Photoimmunology and Photomedicine
2007 23(4) 120-5 apie sveiką protingą sugyvenimą ir dozavimą.

Rodyk draugams

Kodėl reikalingas vitaminas D?

2010-12-06

Kodėl reikalingas vitaminas D?

Įvairių valstybių mokslininkai aktyviai tiria vitamino D poveikį žmogaus organizmui. Tyrimų rezultatai rodo, kad vitaminas D yra labai svarbus komponentas kovojant su įvairiomis ligomis, tarp jų ir vėžiniais susirgimais. Teigiama, kad pakankamas šio vitamino kiekis gali net dvigubai sumažinti riziką susirgti vėžiu. Geriausiai žmogus vitaminą D pasisavina būdamas saulėje ir tinkamai maitindamasis.

Labai išsamiai vitaminą D ir jo poveikį tyrė Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai iš Kalifornijos universiteto. Jie analizavo tyrimus, atliktus įvairiose pasaulio valstybėse nuo 1966 m. iki 2004 m. Jų tyrimo objektu buvo 30 tiesiosios žarnos, 26 prostatos, 13 krūties ir 7 kiaušidžių vėžio atvejai. Amerikiečiai taip pat tyrė ir tai, kiek įtakos vitamino D pasisavinimui turi odos spalva. Paaiškėjo, kad juodaodžiai, sergantys krūties, kiaušidžių ar tiesiosios žarnos vėžiu, turi mažiau galimybių pasveikti bei baltaodžiai. Tai aiškinama tuo, kad tamsi oda gamina mažiau vitamino D.

Mokslininkų teigimu, pakankamas vitamino D vartojimas net dvigubai sumažina galimybę susirgti tam tikromis vėžio rūšimis. Per dieną suvartojant 25 mg vitamino D, sumažėja rizika susirgti tiesiosios žarnos vėžiu net 50 procentų, o krūties ir kiaušidžių vėžiu - 30 procentų. Tačiau ekspertai įspėjo, kad vitamino D vartojimas pernelyg dideliais kiekiais gali pakenkti. Per dieną suvartojant daugiau nei 50 mg vitamino D galima pakenkti kepenims ir inkstams. Mokslininkai įspėja, kad pakenkti gali ir per ilgas buvimas saulėje, ypač kaitrioje. Geriausias būdas gauti pakankamai vitamino D - tinkama mityba ir maisto papildai.

Daugiausia žmogaus organizmas vitaminą D gauna per odą, veikiamą saulės spindulių. Vitamino taip pat yra žuvies taukuose, tam tikrose riebiose žuvyse - lašišoje, unguryje ir silkėje, margarine, kiaušiniuose, kai kuriose mėsos rūšyse. Vitamino D deficitas žmogaus organizme - gan paplitęs reiškinys, jis gali sukelti organų ląstelių augimo problemas. Yra žinoma, kad vitaminas D reguliuoja mineralinių medžiagų - kalcio ir fosforo pasisavinimą. Pasak kai kurių ekspertų, net pusei planetos gyventojų nepakanka vitamino D, o beveik milijardas žmonių kenčia nuo ūmaus jo trūkumo. Ši problema didėja dėl nevisavertės mitybos, be to žmonės vis daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose.

Vitamino D tyrimą vykdė ir Didžiosios Britanijos mokslininkai iš Oksfordo universiteto. Tyrimo rezultatai parodė, koks svarbus žmogaus sveikatai yra vitaminas D ir koks įvairus yra šio vitamino biologinis poveikis. Jie nustatė, kad vitaminas D turi įtakos daugiau kaip 200 genų, tarp jų ir tiems, kurie atsakingi už vėžinių susirgimų vystimąsi bei tų, kurie sukelia autoimunines ligas, tokias kaip išsėtinė sklerozė, taip pat rachito, cukrinio diabeto. Vitaminas D veikia DNR molekulę receptorių dėka. Daug vitamino D receptorių yra mažiausiai 35 žmogaus organuose ir audiniuose, tarp jų - žarnyne, inkstuose, kauluose, smegenyse, širdyje, kasoje, prieskydinėje liaukoje.

Tyrimai parodė, kad vitamino D gausa gerokai paveikia žmogaus imuninę sistemą ir ypač tas ląsteles, kurios kovoja su vėžinių auglių formavimusi. Šios ląstelės, vadinamos T limfocitais, neaktyvuojasi jei žmogaus organizme trūksta vitamino D. Oksfordo mokslininkų tyrimo rezultatai parodė, kad vitaminas D panašiu būdu įtakoja žmogaus organizmą ir kitų ligų atsparumui. Mokslininkai rekomendavo gydytojams skirti „saulės vitamino” kaip maisto papildo nėščioms moterims ir vaikams.

Švedijos ir Danijos mokslininkų bendrame tyrime buvo tiriami daugiau nei 3 tūkstančiai vėžiu sergančių žmonių ir tiek pat sveikų. Jie teigia, kad saulės spinduliai naikina vėžines ląsteles ir gali sustabdyti navikų augimą. Pasak Skandinavijos mokslininkų, iš saulės spindulių gaunamas ultravioletas gali sumažinti vėžio riziką 30-40 procentų. Tačiau medikai griežtai įspėja, kad ilgas buvimas kaitrioje saulėje gali paveikti priešingai ir sukelti odos vėžį - melanomą.

©Įveikligą.lt

Rodyk draugams