BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: ‘saugus įdegis’ kategorija

Daugeliui trūksta vitamino, siejamo su vėžio rizika

2016-11-07

Net 90 proc. vitamino D žmogaus organizmas pagamina veikiamas saulės spindulių, - taigi ne veltui jis vadinamas saulės vitaminu. Deja, saulėtų dienų Lietuvoje nedaug, net per vasarą organizmas nesugeba sukaupti reikiamo šios medžiagos kiekio.

Vitamino D trūkumas - Šiaurės šalių problema, kuri siejama su daugelio rimtų ligų išsivystymu ar net padidėjusia vėžio rizika, rašoma pranešime spaudai. Vitaminas D - riebaluose tirpi medžiaga, kurią žmogaus organizmas, veikiamas saulės ultravioletinių (UV) spindulių, pasigamina pats. Dalį šio vitamino gauname su maistu: jo yra žuvų taukuose, jautienos ir menkės kepenyse, ikruose, svieste, piene, sūryje, kiaušinio trynyje, mėsoje, silkėje, lašišoje. Tačiau kaip teigia UAB „Baltic Medics” kraujo laboratorijos, laboratorinės medicinos gydytoja Lina Shah, valgydami daug vitamino D turintį maistą gauname tik 10 proc. šio vitamino dienos normos.

DELFI Sveikata Valiutų kursai Horoskopai TV programa Naujienlaiškiai Kontaktai Reklama Orų prognozė: Vilnius 2°C Ieškoti Naujausios Nuomonių ringas Verslas Mokslas Auto Sportas Veidai Gyvenimas Sveikata Stilius FIT DELFI TV Pilietis Grynas Sveikatos naujienos Įveik ligą Psichologija Sveikas kūnas Žinoti sveika Vaistininkas pataria Odontologija Peršalimas Sveikatos TV Sąnarių testas Naujienos DELFI DELFI TV mDELFI EN DELFI RU DELFI PL DELFI Grynas Laisvalaikis Vyriškai Krepšinis.lt Letena Moteris Mano namai Darau pats Tavo vaikas 1000 receptų Per pasaulį Cosmopolitan Panelė 5 Braškės Klubas Naudinga M360 Orai TV Programa Valiutos Receptai Horoskopai Žaidimai Alio.lt Zave.lt Žurnalai Moteris Mano namai Tavo vaikas Panelė Cosmopolitan GEO Daugiau Kablys.lt Lietuvos mokyklų žaidynės Laukinės žąsys Informacija Apie DELFI Kontaktai Privatumas Etikos kodeksas Reklama Siūlome darbą DELFI projektai Gilyn į Rusiją Gilyn į Lietuvą Tada ir dabar Iššifruoti Rusiją Kruvinasis Sausis Lietuvos grožis Įtakingiausieji 2015 Įtakingiausieji 2016 Černobylis Misija Sibiras Krymas Balsuok 2016 SEK DELFI mDelfi DELFI naujienos apie sveikatąSveikatos naujienos Daugeliui trūksta vitamino, siejamo su vėžio rizika (54) www.DELFI.lt 2016 m. lapkričio 2 d. 09:22 Net 90 proc. vitamino D žmogaus organizmas pagamina veikiamas saulės spindulių, - taigi ne veltui jis vadinamas saulės vitaminu. Deja, saulėtų dienų Lietuvoje nedaug, net per vasarą organizmas nesugeba sukaupti reikiamo šios medžiagos kiekio. Daugeliui trūksta vitamino, siejamo su vėžio rizika © Shutterstock nuotr. Susiję straipsniai: Pieno mėgėjus perspėja dėl mažakraujystės ir pavojaus smegenims (41) Dauguma vitaminų yra beverčiai, tačiau kai kuriuos tikrai reikia vartoti (164) Vitamino D trūkumas - Šiaurės šalių problema, kuri siejama su daugelio rimtų ligų išsivystymu ar net padidėjusia vėžio rizika, rašoma pranešime spaudai. Vitaminas D - riebaluose tirpi medžiaga, kurią žmogaus organizmas, veikiamas saulės ultravioletinių (UV) spindulių, pasigamina pats. Dalį šio vitamino gauname su maistu: jo yra žuvų taukuose, jautienos ir menkės kepenyse, ikruose, svieste, piene, sūryje, kiaušinio trynyje, mėsoje, silkėje, lašišoje. Tačiau kaip teigia UAB „Baltic Medics” kraujo laboratorijos, laboratorinės medicinos gydytoja Lina Shah, valgydami daug vitamino D turintį maistą gauname tik 10 proc. šio vitamino dienos normos. „Su maistu gaunamas vitaminas D - tai viena iš daugelio šios medžiagos atmainų, kurių mūsų organizmas nepasisavina. UV spinduliai skatina su maistu gauto vitamino D sintezę, kurios metu jis sintetinamas iki vitamino D2 ir D3 - jie ir yra reikalingi žmogaus organizmui, - atskleidžia gydytoja. - Bene vienintelis natūralus būdas gauti mums taip reikiamo vitamino D - nuolatinis lepinimasis saulės voniomis.”

Lietuvoje saulės nepakanka

Daugelio epidemiologinių tyrimų duomenimis, vitamino D stoka gana dažna. Mažesnę už optimalią vitamino D koncentraciją kraujyje turi maždaug 1 mlrd. pasaulio gyventojų. Jo stokoja nuo 30 iki 100 proc. tiriamųjų - priklauso nuo tiriamųjų amžiaus, gyvenamosios vietos, ligotumo, etninių mitybos įpročių. Kadangi Lietuvoje saulėtų dienų nedaug, reikiamą vitamino D normą gauti visiems metams beveik neįmanoma. Ypatingas šios medžiagos trūkumas pasireiškia šaltuoju metų laiku. „Kad gautume reikiamą vitamino D dienos normą, saulėje be drabužių ir apsauginių kremų kasdien reikia išbūti bent 15 min. Šaltuoju metų laiku tai sunkiai įmanoma, o jei pasitaiko lietinga vasara, saulės spindulių gauname dar mažiau. Dėl šios priežasties rekomenduojama naudoti vitamino D papildus, - pasakoja gydytoja. - Norvegijoje, kur saulės šviesos taip pat nedaug, vitaminas D dedamas į maisto produktus, pavyzdžiui, pieną.”
Abejones išsklaidys tyrimas Vitaminas D trūkumo simptomai dažnai painiojami su daugelio kitų ligų požymiais, todėl sunku pajausti, kad organizmas kenčia būtent nuo šios medžiagos trūkumo. Anot L. Shah, komplikacijų padės išvengti nuolatinė vitamino D kiekio kontrolė. „Kai pasireiškia su vitamino D trūkumu susijusių rimtų ligų simptomai, jo kiekį organizme tirtis per vėlu. Nereikia laukti, kol situacija pablogės, vitamino D kiekio organizme tyrimą reikia atlikti profilaktiškai, bent keletą kartų per metus, - pataria medikė. - Be to, svarbu nustatyti tikslų šios medžiagos trūkumą, kad pradėję gydymą gautume reikiamą vitamino D normą. Atlikus tyrimą ir išsiaiškinus, kad vitamino trūksta, dėl jo naudojimo būtina konsultuotis su gydytoju, nes šios medžiagos perdozavimas pavojingas sveikatai.” Perdozavus vitamino D pasireiškia nemalonūs simptomai: silpnumas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, dažnas šlapinimasis, sutrikęs širdies ritmas, sutrinka inkstų veikla. Vitamino D perteklius gali skatinti aterosklerozės vystymąsi. Todėl svarbu, kad suvartojamą vitamino kiekį nuolat sektų gydytojas, o gydymo eigoje būtų atliekami pakartotiniai tyrimai.

Rodyk draugams

Soliariumai sukelia odos vėžį – ar tikrai?

2013-01-11

Yra plačiai paplitusi nuomonė, kad naudojimasis soliariumu didina susirgimo odos vėžiu riziką. Tačiau dabar JK Leeds Universiteto atliktas didelės imties tyrimas rodo, kad tiesa iš tikrųjų yra priešinga.

Metų metus įvairios tyrėjų grupės veltui bandė nustatyti ryšį tarp naudojimosi soliariumu ir pavojingos piktybinės melanomos paplitimo, o žiniasklaida, nagrinėdama šią temą, visada buvo linkusi įpilti kuo daugiau žibalo į ugnį. Vis dėlto mes dažnai pamirštame, kad UV spindulių poveikis yra labai svarbus tam, kad kūnas išlaikytų pakankamą vitamino D kiekį, kuris savo ruožtu, turi teigiamo poveikio visai imuninei sistemai.

Aukšto lygio mokslininkų komanda iš Leeds Universiteto, vadovaujama Faye Elliot, skyrė daugelį metų ryšio tarp UV spinduliuotės ir piktybinės melanomos tyrimui. Komanda atliko tyrimą, kuriame dalyvavo apie 1000 dalyvių, kurių amžius nuo 16 iki 76 metų ir visiems jiems buvo diagnozuota piktybinė melanoma. Gauti rezultatai buvo palyginti su sveikųjų kontroline grupe. Be to, prie plataus spektro informacijos, tokios kaip odos tipas ir paveldėtas šeimos polinkis, visų tyrimo dalyvių buvo paklausta, kada jie pirmą kartą naudojosi soliariumu, kaip dažnai jie naudojosi soliariumu ir kiek laiko praleido saulėje.

Tyrimas neatskleidė jokių ryšio tarp naudojimosi soliariumu ir padidėjusios rizikos susirgti odos vėžiu, įrodymų. Taip pat įdomu, kad tyrimas vykdytas JK, kur didelė dalis žmonių turi 1 tipo odą ir atitinkamai didelę riziką susirgti odos vėžiu.

Kai kalbame apie UV poveikį - nesvarbu, ar tai saulės ar soliariumo spinduliai - visa tai yra tik vienas klausimas - kiek. „Šiandieninėje konkurencinėje visuomenėje, kur žmonės daugiau laiko praleidžia prie savo stalų negu lauke gryname ore, vidutinio intensyvumo saulės šviesos poveikis gaunamas soliariume gali padėti padidinti vitamino D lygį. Tai ypač naudinga tais mėnesiais, kai aplink natūralios saulės šviesos yra labai mažai, kitaip tariant, nuo rugsėjo iki balandžio”, paaiškina Ad Brand, atstovaujantis Saulės šviesos tyrimų forumą (Sunlight Research Forum (SFR)).

Saulės šviesos tyrimų forumas (SFR) yra nepelno siekianti organizacija, registruota Nyderlanduose. Jos tikslas yra viešai skelbti apie naujausius medicinos ir mokslinių
Tyrimų apie vidutinio poveikio ultravioletinių spindulių poveikius žmogui rezultatus.
Šaltinis:
International Journal of Cancer
Ryšys tarp naudojimosi soliariumu ir melanomos rizikos didelės imties atvejo- kontrolinis tyrimas Jungtinėje Karalystėje

Rodyk draugams

Tanning and Beauty patarimai

2011-09-02

ŠVIETIMO VAIDMUO

Studijų eksploatatorių tarpe, ko gero, daugelis perskaitė paskutinių savaičių bėgyje pasirodžiusias spaudoje istorijas, kuriose mokslininkai tvirtina, kad soliariumai yra „tokie pat žalingi, kaip arsenas”, arba jie prilygina deginimąsi vidaus patalpose rūkymui. Šios istorijos yra netikslios ir klaidinančios, jos remiasi aktualių tyrinėjimų rezultatų klaidingu aiškinimu. Šias gaires mes sudarėme, kad padėtume atsakyti į svečių užduodamus klausimus.

Viena Prancūzijos mokslininkų grupė priskyrė soliariumus ( vėžį sukeliančių medžiagų klasifikavime ) į „1. grupę”. Ta „1.grupė” reiškia, jog galima įrodyti padidintą odos vėžį sukeliančią riziką besilankantiems soliariume.
Ši tezė visai ne nauja: tai pačiai kategorijai jau nuo 1992 metų priskiriama ir natūrali saulės šviesa!

Nuo 1992 metų tūkstančiai daktarų rekomenduodavo saikingą deginimąsi dėl jo įvairiapusiško, medicinine prasme teigiamo poveikio. Tikrai nemažai pripažintų vitamino D specialistų yra įsitikinę, kad dėl saulės šviesos patiriami pranašumai yra reikšmingesni už rizikas.

Priskyrimas „1.grupei „ nieko nepasako apie rizikos mąstą, tik apie tai, kad rizika yra. Kai kurios, šiai kategorijai priskirtos medžiagos yra iš tiesų labai pavojingos, tokios, kaip arsenas ir garstyčių dujos. Kitos medžiagos, pvz. vynas, alus ir sūdyta žuvis turi maža riziką.

Tos spaudoje pasirodžiusios istorijos, pagal kurias „įdegis yra bent jau tiek pavojingas, kiek arsenas”, yra visiskai nepagrįstos. Mokslininkai niekada nepravedė tokio tipo sulyginimų, bauginančios straipsnių antraštės yra tik žurnalistų vaizduotės kūriniai.

Mokslinis pareiškimas paskelbtas nebuvo. Visos žinių agentūros dirba vieno spaudos pranešimo pagrindu, o pačio pareiškimo žurnalistai neskaitė!

IARC yra mokslininkų grupė, bendradarbiaujanti su Suvienytosiomis Tautomis. Šis jų pareiškimas nėra naujas atradimas, o 2006 metais paruošto dokumento apžvalga, apimanti 23 mokslines studijas, tarp kurių yra ir tokių, kurios buvo paruoštos apie 1980 metus. Šiose mokslinėse studijose buvo įvairių rezultatų.

IŠ 23 MOKSLINIŲ DARBŲ:

- 5 darbai buvo išimti dėl netinkamų naudojimui duomenų
- pagal 6 darbus reiškia, kad naudojimasis soliariumu mažina odos vėžio pavojų!
- 16 mokslinių darbų rezultatų atsirado poklaidžio viduje - rinkimų ekspertas pasakytų, kad negalima tikėti tokia prognoze, kur vienas kandidatas pirmauja 1%, esant 5% leistinai poklaidžio ribai.
- Kai kurios spaudoje pasirodžiusios istorijos turi klaidinančių statistikų: soliariumas 75% didina melanomos riziką. Šis skaičius paimtas iš mokslinio darbo, parašyto abejotinais metodais. Šių mokslinių darbų autoriai pripažįsta, kad jie neskyrė dėmesio tokiems faktoriams, kaip deginimasis lauke ir odos jautrumas.
Net jeigu mokslinis darbas ir tikslus, dar nereiškia, kad 75% besilankančių soliariumuose susirgs melanoma. Tai reiškia, kad rizika susirgti jiems yra reliatyviai didesnė. Taigi, akcentuojamas reliatyvus pavojus, ir tai reiškia, jeigu tas pavojus labai mažas, labai didelė atrodanti proporcija, išreikšta procentais, iš tiesų reiškia labai nežymų rizikos faktoriaus didėjimą. Galima paaiškinti kad ir tokiu pavyzdžiu: rizika patirti mirtiną autoavariją į metus yra apie 0,013%.
Jeigu rizika didėja 75%, tuomet skaičius išaugs 0,023%, ir tai reiškia apytikriai 1/4500.
Taip vertinkime procentines proporcijas!

Mes tikimės, kad aukščiau išvardintos tezės padės suprasti esmę ir ją išaiškinti!

Rodyk draugams