BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Rugsėjis, 2011

Tanning and Beauty patarimai

2011-09-02

ŠVIETIMO VAIDMUO

Studijų eksploatatorių tarpe, ko gero, daugelis perskaitė paskutinių savaičių bėgyje pasirodžiusias spaudoje istorijas, kuriose mokslininkai tvirtina, kad soliariumai yra „tokie pat žalingi, kaip arsenas”, arba jie prilygina deginimąsi vidaus patalpose rūkymui. Šios istorijos yra netikslios ir klaidinančios, jos remiasi aktualių tyrinėjimų rezultatų klaidingu aiškinimu. Šias gaires mes sudarėme, kad padėtume atsakyti į svečių užduodamus klausimus.

Viena Prancūzijos mokslininkų grupė priskyrė soliariumus ( vėžį sukeliančių medžiagų klasifikavime ) į „1. grupę”. Ta „1.grupė” reiškia, jog galima įrodyti padidintą odos vėžį sukeliančią riziką besilankantiems soliariume.
Ši tezė visai ne nauja: tai pačiai kategorijai jau nuo 1992 metų priskiriama ir natūrali saulės šviesa!

Nuo 1992 metų tūkstančiai daktarų rekomenduodavo saikingą deginimąsi dėl jo įvairiapusiško, medicinine prasme teigiamo poveikio. Tikrai nemažai pripažintų vitamino D specialistų yra įsitikinę, kad dėl saulės šviesos patiriami pranašumai yra reikšmingesni už rizikas.

Priskyrimas „1.grupei „ nieko nepasako apie rizikos mąstą, tik apie tai, kad rizika yra. Kai kurios, šiai kategorijai priskirtos medžiagos yra iš tiesų labai pavojingos, tokios, kaip arsenas ir garstyčių dujos. Kitos medžiagos, pvz. vynas, alus ir sūdyta žuvis turi maža riziką.

Tos spaudoje pasirodžiusios istorijos, pagal kurias „įdegis yra bent jau tiek pavojingas, kiek arsenas”, yra visiskai nepagrįstos. Mokslininkai niekada nepravedė tokio tipo sulyginimų, bauginančios straipsnių antraštės yra tik žurnalistų vaizduotės kūriniai.

Mokslinis pareiškimas paskelbtas nebuvo. Visos žinių agentūros dirba vieno spaudos pranešimo pagrindu, o pačio pareiškimo žurnalistai neskaitė!

IARC yra mokslininkų grupė, bendradarbiaujanti su Suvienytosiomis Tautomis. Šis jų pareiškimas nėra naujas atradimas, o 2006 metais paruošto dokumento apžvalga, apimanti 23 mokslines studijas, tarp kurių yra ir tokių, kurios buvo paruoštos apie 1980 metus. Šiose mokslinėse studijose buvo įvairių rezultatų.

IŠ 23 MOKSLINIŲ DARBŲ:

- 5 darbai buvo išimti dėl netinkamų naudojimui duomenų
- pagal 6 darbus reiškia, kad naudojimasis soliariumu mažina odos vėžio pavojų!
- 16 mokslinių darbų rezultatų atsirado poklaidžio viduje - rinkimų ekspertas pasakytų, kad negalima tikėti tokia prognoze, kur vienas kandidatas pirmauja 1%, esant 5% leistinai poklaidžio ribai.
- Kai kurios spaudoje pasirodžiusios istorijos turi klaidinančių statistikų: soliariumas 75% didina melanomos riziką. Šis skaičius paimtas iš mokslinio darbo, parašyto abejotinais metodais. Šių mokslinių darbų autoriai pripažįsta, kad jie neskyrė dėmesio tokiems faktoriams, kaip deginimasis lauke ir odos jautrumas.
Net jeigu mokslinis darbas ir tikslus, dar nereiškia, kad 75% besilankančių soliariumuose susirgs melanoma. Tai reiškia, kad rizika susirgti jiems yra reliatyviai didesnė. Taigi, akcentuojamas reliatyvus pavojus, ir tai reiškia, jeigu tas pavojus labai mažas, labai didelė atrodanti proporcija, išreikšta procentais, iš tiesų reiškia labai nežymų rizikos faktoriaus didėjimą. Galima paaiškinti kad ir tokiu pavyzdžiu: rizika patirti mirtiną autoavariją į metus yra apie 0,013%.
Jeigu rizika didėja 75%, tuomet skaičius išaugs 0,023%, ir tai reiškia apytikriai 1/4500.
Taip vertinkime procentines proporcijas!

Mes tikimės, kad aukščiau išvardintos tezės padės suprasti esmę ir ją išaiškinti!

Rodyk draugams