BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Rugsėjis, 2010

Sveikas naudojimasis soliariumu

2010-09-22

Nūdien pasitvirtino, kad mūsų organizmo sveikam funkcionavimui būtinas tam tikras kiekis vitamino D, kurį galime „išgauti” tik iš saulės šviesos. Vitaminas D mūsų organizme įtakoja daugiau, nei 200 genų veikimą.
Gerai žinome apie perdėto deginimosi soliariume ir saulėje kenksmingus poveikius, betgi moksliniai tyrimai įrodė, kad, trūkstant vitamino D, mūsu organizmas gali blogiau įsisavinti kitus svarbius vitaminus, pvz. tokius, kaip kalcis, kuris yra esminis kaulų formavimosi elementas. Be to, ir mūsų imuninė sistema kur kas labiau atspari ligoms, jei gauna atitinkamą vitamino D kiekį.

Žinoma, dermatologai vis dar patarinėja, jei tik galima, vengti naudojimosi soliariumu. Neturint kitos išeities, šiuolaikinė technologija jau suteikia galimybę naudotis soliariumu protingai ir saugiai. Tyrinėjimai įrodė ir tai, kad soliariumo naudojimas, atitinkantis normalų saulės šviesos kiekį, nėra susijęs su odos vėžiniais susirgimais.

Faktas, kad mažo kiekio pastovus UV spinduliavimas yra svarbus mūsų sveikatos ir gyvenimo džiaugsmo išsaugojimo požiūriu. Jei tik galime, lankykimės tokiuose soliariumuose, kurie jau turi naujas, Europos sąjungos standartus atitinkančias lempas. Tokius aparatus Vengrijos soliariumų sąjunga žymi žalią atitikmenį liudijančia matrica.
Parudavusi oda laiduoja geriausią apsaugą nuo šviesos. Soliariumų privalumas yra tai, kad jie - skirtingai nuo natūralaus saulės įdegio - siūlo visiems odos tipams kontroliuojamą ir tiksliai porcijuotą įrudį, nes soliariume įmanomas kiekvienam individui nustatytas rusvumas. Oda pagamina sau pačiai natūralią šviesos apsaugą, kurios skalė yra tarp keturių-aštuonių faktorių.
Svarbu dar ir tai, kad saugotume savo odą nuo bet kurio tipo nudegimo ir nuo per didelio spinduliavimo.

Bioteigiami UV šviesos poveikiai!
Šiuolaikinėje kupinoje streso ir skubėjimo kasdienybėje tvarkinga išvaizda ir švelniai įrudusi oda ypatingai įkūnija trokštamą idealą. Bet soliariumas yra daugiau, nei paprastas įrudį laiduojantis įrengimas. Mums būtina saulė, ar ji būtų natūrali, ar dirbtinė, nes šviesa fiziologiškai teigiamai veikia mūsų organizmą, mūsų nervus, mūsų odą, mūsų kraują ir mūsų kaulų struktūros formavimąsi.
Nepamirškime! Protingas naudojimasis soliariumu yra individualus sprendimas. Palaipsniško įrudžio ir odos tipą atitinkancio įrudimo laiko nustatymas yra svarbiausia sveikos odos išsaugojimo prielaida. Kenkia ne rusvumas, o persideginimas!

Siūlomi internetiniai puslapiai: www.szolizz.hu - www.dvitamin.hu
www.szolizz.blogspot.com - www.barnulj.blogspot.com

Rodyk draugams

Soliariumas vitamino D šaltinis

2010-09-20

Mokslininkai muša pavojaus varpais: saulės vitamino trūkumas prilygsta epidemijai.

Nauji mokslininkų tyrimai rodo, kad vitamino D trūkumas gali sukelti daugybę ligų - nuo cukrinio diabeto iki depresijos, nors šį vitaminą dažniausiai buvome linkę sieti su rachitu ar osteoporoze.

Kenčia dėl saulės stokos

Vis daugiau laiko praleidžiame patalpose, dėl odos ligų grėsmės įpratome saugotis saulės. Todėl gyventojai kenčia dėl vitamino D trūkumo, mat su maistu galime gauti tik apie 10 proc. reikiamo, gyvybiškai organizmui reikalingo vitamino kiekio. Pagrindinis jo šaltinis - saulės spinduliai.
„Pastaruoju metu požiūris į vitaminą D ir jo svarbą organizmui stipriai keičiasi.

Nuo pusiaujo nutolusiose šalyse gyvenančių žmonių organizme yra užfiksuoti ženklūs vitamino D kiekio svyravimai. Štai beveik 97 proc. Kanados gyventojų yra nustatytas nepakankamas vitamino D kiekis žiemos ir pavasario laikotarpiu”, - „Valstiečių laikraščiui” sakė iš Norvegijos sostinėje Osle vykusios konferencijos, kurioje daug dėmesio buvo skirta vitamino D svarbai, grįžęs medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica” vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

http://www.youtube.com/lbmedien#p/a/f/0/NN-MkD706bQ

Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos atlikti tyrimai rodo, kad panaši situacija ir mūsų šalyje. Didžiosios dalies tirtų jaunų žmonių organizme buvo nustatytas vitamino D trūkumas.

Sukelia daugybę ligų

„Kad vitaminas D reikalingas kauliniam audiniui ir osteoporozės, osteopenijos, rachito prevencijai, žinoma jau seniai. Tačiau nauji moksliniai tyrimai atskleidžia, kad vitaminas D veikia kaip hormonas ir yra gyvybiškai svarbus daugybei mūsų organizmo ląstelių. Jis tarsi raktas, kuris atrakina ląstelę ir dalyvauja kaip įvairių procesų reguliatorius”, - tvirtino Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė Ieva Gailytė.

Anot gydytojos, vitamino D trūkumas gali sukelti cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, metabolinį sindromą, depresiją, nuotaikų svyravimus, lėtinį nuovargį, sukelti autoimunines ligas. Ši biologiškai aktyvi medžiaga siejama su atsparumu gripui ir kitoms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms ar net bendru mirtingumu.

Gerai žinoma, kad pakankamas vitamino D kiekis vaikus saugo nuo rachito, o pagyvenusius žmones nuo osteoporozės ir kaulų lūžių. Vis labiau akcentuojamas antivėžinis vitamino D poveikis.
Tačiau dėl saulės stygiaus kone visame pasaulyje, ypač nuo pusiaujo nutolusiose valstybėse, gyvenantiems žmonėms nustatomas vitamino D trūkumas, kurį mokslininkai prilygina savotiškai epidemijai.

„Pagrindinis vitamino D šaltinis - saulė, dėl to jis dar vadinamas stebuklingu saulės vitaminu. Dėl tiesioginio ultravioletinių B spindulių poveikio odoje gaminasi apie

90 proc. organizmui reikalingo D vitamino, o su maistu gauname tik nedidelį kiekį. Nebent per dieną suvalgytume daug riebios lašišos kepsnių ar keliasdešimt kiaušinių”, - pastebėjo gydytoja I.Gailytė.

Kad susidarytų pakankama vitamino D norma, mokslininkai rekomenduoja saulėje be apsauginių kremų pabūti 10-15 minučių du ar tris kartus per savaitę.

Tam tikrą vitamino D kiekį gauname valgydami riebias žuvis, silkes, kiaušinių trynius, vartodami žuvų taukus. Tik vartojant papildus, pasak gydytojos I.Gailytės, reikėtų atkreipti dėmesį į vitamino D ir A santykį, mat per didelis pastarojo kiekis blokuoja vitamino D sintezę.
Kai kuriose šalyse vitamino D dedama į pieną.

Trūksta ir jaunimui

Anksčiau manyta, kad vitamino D stokoja vaikai ir pagyvenę žmonės, tačiau tyrimai tai paneigia.
Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikoje buvo tirti 199 šauktiniai į Lietuvos kariuomenę. Beveik visiems vyrams buvo nustatytas D trūkumas - vieniems mažesnis, kitiems - didesnis. Tik dviem šauktiniams nustatytas normalus vitamino D kiekis kraujyje.

Palyginimui ištyrus kontrolinę grupę - panašaus amžiaus 59 studentus, rezultatai buvo panašūs. Didžioji dauguma jaunuolių stokojo vitamino D.

„Modernioje visuomenėje besikeičiant gyvenimo būdui ir įpročiams, daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, todėl saulės vitamino trūksta ir jauniems žmonėms. Be to, mes gyvename šalyje, kurioje yra padidėjusi vitamino D trūkumo rizika. O ir esant saulėtoms dienoms saugodamiesi kenksmingo poveikio dengiamės drabužiais, skėčiais, naudojame apsauginius kremus, kurie blokuoja natūralią šio vitamino sintezę odoje”, - aiškino gydytoja I.Gailytė.

Ar organizmas nekenčia dėl vitamino D stygiaus, galima pasitikrinti atlikus specialų kraujo tyrimą. Lietuvoje jau atliekami tokie tyrimai. Tačiau pastebima, kad ši tema dar nėra įsisąmoninta mūsų šalies gydytojų ir pacientų.

Daugėja kaulų lūžių

Remiantis Tarptautinio osteoporozės fondo apžvalga, vitamino D trūkumo problema tebedidėja ir kelia pavojų apskritai žmonių sveikatai, ypač didina kaulų lūžių tikimybę.

„Amerikoje, Europoje, Azijoje osteoporozė diagnozuota daugiau nei 75 mln. gyventojų. Numatoma, kad iki 2050 metų kaulų klubų lūžių gali padidėti nuo 1,7 mln. iki 6,3 mln. Tai - didelė problema”, - akcentavo S.Barakauskas.

„Moterys dažniau serga osteoporoze. Šios ligos rizikos veiksniais tampa ir ankstesnė menopauzė, smulkus kūno sudėjimas, dažnesni kaulų lūžiai. Tam įtakos turi ir mūsų gyvenimo būdas bei įpročiai - rūkymas, alkoholio, gausus baltyminių produktų vartojimas, piktnaudžiavimas kava, mažas fizinis aktyvumas. Ir, žinoma, kalcio, saulės trūkumas”, - aiškino medikas.
„Valstiečių laikraštis”

Rodyk draugams