BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Gruodis, 2009

Soliariumas ir Vitaminas D

2009-12-29

soliariumo lempos

soliariumo lempos

VITAMINO D TRŪKUMAS

Michael F. Holick, M.D,. dr.

Kai maistas buvo pagerintas vitaminu D ir rachitas atrodė nugalėtas, nemaža dalis sveikatos apsaugos specialistų ėmė manyti, kad pagrindinės sveikatos problemos, susijusios su vitamino D trūkumu, buvo išspręstos. Tačiau rachitas tėra vitamino D trūkumo ledkalnio viršūnė. Iš tikrųjų, vitamino D stoka vis dar būdinga tiek vaikams, tiek suaugusiems. Vaisiui vystantis bei vaikystėje vitamino D stoka gali lėtinti augimą ir sąlygoti skeleto deformacijas bei padidinti šlaunikaulio lūžio riziką ateityje. Kai vitamino D trūksta suaugusiam organizmui, padidėja osteopenijos ir osteoporozės rizika. Jei šiomis ligomis jau sergama, vitamino D stoka jas gali pasunkinti, gali sukelti osteomaliaciją ir raumenų silpnumą bei padidinti lūžio riziką.
Atradimas, kad dauguma kūno audinių ir ląstelių turi vitamino D receptorių, o kai kurie turi enzimų mechanizmą, kuris paverčia pirminę vitamino D formą (25-hidroksivitaminą D) į aktyvią formą (1,25-dihidroksivitaminą D), suteikė naujų įžvalgų į šio vitamino funkciją. Labai įdomi yra jo reikšmė mažinant daugelio chroninių ligų, tokių kaip vėžys, autoimuninės ligos, infekcinės ligos ir kardiovaskuliarinė liga, riziką. Šioje apžvalgoje aš aptariu vitamino D trūkumo prigimtį, jo vaidmenį skeleto ir ne-skeleto sveikatai bei siūlau būdus, kaip to išvengti ir kaip gydyti.

Vitamino D trūkumas sukelia raumenų silpnumą. Skeleto raumenys turi vitamino D receptorių. Kad galėtų maksimaliai funkcionuoti, jiems gali reikėti vitamino D.

SAULĖS SPINDULIAI IR DIRBTINIS ULTRAVIOLETINIŲ B SPINDULIŲ SKLEIDIMAS

Protingas deginimasis saulėje gali suteikti pakankamą vitamino D3 kiekį, kuris saugomas kūno riebaluose ir atpalaiduojamas žiemą, kai vitamino D3 pagaminti neįmanoma. Dažnai pakanka nuo 5 iki 30 minučių (priklausomai nuo dienos meto, metų laiko, platumos ir odos pigmentacijos) tarp 10-15 val. du kartus per savaitę atidengti saulei rankas ir kojas. Viena minimali eriteminė dozė dėvint tik maudymosi kostiumėlį prilygsta 20 000 TV vitamino D2 nurijimui. Oda sugeba labai gerai gaminti vitaminą D3, net vyresniame amžiuje, kad sumažintų lūžio riziką. Dauguma soliariumų skleidžia 2-6 % ultravioletinių B spindulių. Nuosaikiai naudojami, jie yra rekomenduojamas vitamino D3 šaltinis. Besideginantiesiems soliariume buvo būdingas aukštas 25-hidroksivitamino D lygis (maždaug 45 ng/ml [112 nmol/l]) žiemos pabaigoje ir aukštesnis kaulų tankis palyginti su nesideginančiais (jų 25-hidroksivitamino D lygis buvo maždaug 18 ng/ml [45 nmol/l]). Pacientams, kenčiantiems nuo riebalų absorbcijos sutrikimo, 30-50 % rekomenduojamo degintis laiko pasikaitinimas soliariume (ant veido tepant apsaugines priemones) yra puiki vitamino D trūkumo prevencijos priemonė bei puikus būdas gydyti vitamino D trūkumą (3 lentelė). Tai sumažina odos vėžio, susijusio su ultravioletiniais B spinduliais, riziką.

Šios rekomendacijos grindžiamos publikuota literatūra ir asmenine autoriaus patirtimi.

Rodyk draugams

AR TIKRAI PAVOJINGAS SOLIARIUMAS?

2009-12-18

soliariumo viduje,

soliariumo viduje,

Tanning and Medical
Mokslo veidrodyje

FAKTAI IR IŠANKSTINIAI NUSISTATYMAI

AR TIKRAI PAVOJINGAS SOLIARIUMAS?

Ir internete, ir spaudoje vienodai paplitę nepatvirtintos bauginančios žinios apie deginimosi soliariume pavojus, ir tos žinios sukuria itin neigiamą soliariumų vaizdą. Bet ar tikrai pastoviai auga susirgimų odos vėžiu skaičius dėl „mirtiną pavojų” keliančių „ masinio naikinimo” aparatų?

Tam, kad į šį klausimą galėtume atsakyti, reiktų grįžti 60-80 metų atgal, kuomet susirgimų vėžiu skaičius dar buvo visai nedidelis, ir taip dinamiškai neaugo.

PASIKEITĖ RŪBŲ DĖVĖJIMO ĮPROČIAI

Jeigu patikrintume praėjusių dviejų šimtų metų rūbų dėvėjimo, vasarojimo ir deginimosi įpročius, pamatytume, kad mūsų gyvenimas pasikeitė iš esmės. Apie 1800 metus įprastas vasaros rūbas moterims būdavo ilgas sijonas, pirštinės, siekiančios pečius ir skrybėlė plačiais kraštais arba skėtis nuo saulės, o vyrams ilgos kelnės, švarkas ilgomis rankovėmis ir skrybėlė. Tik nuo 1900 metų prasidėjo procesas, kurio dalyviais esame dar ir šiandien, kas vasarą dėvėdami vis trumpesnius rūbus. Ir maudymosi kostiumai labiausiai pasikeitė 20-ame amžiuje. Jeigu praeito amžiaus pradžioje moterys maudymuisi dėvėdavo maudymosi kojines ir skrybėlę, šiais laikais metai iš metų mažėja maudymosi kostiumų išmatavimai. Bet pasikeitimas įvyko ne tik mūsų vasarinėje aprangoje…

PAKITIMAI MŪSŲ VASAROJIMO ĮPROČIUOSE

Nuo 1970 m. rodome susidomejimą vasarojimu tropiniuose kraštuose. Šiais laikais lengvai pasiekiamų kelionių į tropinius kraštus metu esame linkę pamiršti apie tam kraštui būdingą, mūsų odai nepatirto stiprumo UV spinduliavimą, nekalbant jau apie tai, kad vasaros atostogų metu laikome vos ne privalomu dalyku grįzti namo, įrudus saulėje.
Taigi, didžiausius pasikeitimus galima pastebėti mūsų deginimosi saulėje įpročių srityje, per metus saulėje praleistų valandų skaičiuje ir mūsų aprangoje.
Europos gyventojai jau 50 metų reguliariai deginasi saulėje. Seniau nuo saulės įrudusi oda buvo visai nemadinga, atvirkščiai, sniego baltumo oda įrodydavo aristokratiškų šeimų kilmę. Tik laukuose, gryname ore dirbančiųjų oda būdavo pastoviai pratinama prie pietų saulės spindulių. Žmoniu, besivertusių iš žemės ūkio, stogų dengimo, namų statymo, lauko darbų, oda įrusdavo jau nuo pirmų „silpnų” pavasario saulės spindulių, sustorėjęs ir įdiržęs odos sluoksnis užtikrindavo jiems 6-8 faktorių. Todėl jie mažiau nudegdavo saulėje, nei jų baltaodžiai draugai. Bet tais laikais buvo mažiau užterštas ir oras, ozono sluoksnio storumas ir ozono skylės išmatavimai teikė kur kas didesnę apsaugą nuo UV C spinduliavimo.
O šiais laikais, jeigu tik galime ir jei tik leidžia geras oras, visi einame į lauka, į saulę. Vasarodami beveik visą laiką norime būti lauke, šviečiant kaitriai saulei.
Deginimasis saulėje tapo pagrindiniu laiko leidimu. Vis platesniam ratui, jau ir jauniems žmonems jis yra labiausiai patraukli laisvalaikio leidimo forma. Paplito kosmetikos priemonės, kurių sudėtyje yra šviesos apsaugos faktorių, ir, jas naudojant, besideginant dar ilgiau išbūname saulėje.
Per pastaruosius 30-40 metų esminiai pasikeitimai įvyko ir vasarinėje aprangoje, vasarojjmo ir deginimosi saulėje įpročiuose. Vasarodami mes be jokio saiko būname lauke, plieskiant saulei, ir sakome, kad „kosmetinės priemonės su šviesos apsaugos faktoriais „ ir taip mus apsaugos”. Tokiu elgesiu leidžiame, kad mūsų kūnas patirtų stiprų ( net ir UV C intervalo ) spinduliavimą, tuo didindami nudegimo riziką. Ir taip elgiamės dabar, kuomet mūsų žemės rutulį saugantis ozono sluoksnis pastoviai plonėja, ir vis didėja laikas nuo laiko atsirandančios ozono skylės išmatavimai.

VISA EILĖ KLAUSIMŲ

O paklausus, kodėl per pastaruosius metus tiek daug kartų išaugo odos susirgimų skaičius, ką atsakome ? Aišku, kad visa tai dėl soliariumo…Dėl soliariumo, net neskleidžiančio spinduliavimo UV C intervale! Kuris, esant kontrolei, gali suteikti sveiką, praporcingą įrudį, nepaisant žemės rutulio zonos, metų laiko ir paros laiko?
Kuris stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką, stabdo kaulų retėjimą, mažina vėžio ir širdies susirgimų atsiradimo riziką?
Kuris yra naudingas sveikatai ir, protingai naudojant, turi gydantį poveikį?

Ar mes tikrai turime kaltinti aparatą? Ar dėl mūsų iš esmės pasikeitusių deginimosi saulėje, gulėjimo pliaže įpročių, dėl vis didesniu mąstu mus pasiekiančio UV C spinduliavimo, dėl žmonių, be saiko naudojančių soliariumus ir besideginančių saulėje, mums iš tiesų reikia laikyti kaltu tik tą aparatą?!

Zoltan Kovacs
Vengrijos Soliariumų Asociacijos narys
Soliariumų eksploatacijos ekspertas

Rodyk draugams

soliariumas,pranešimas apie soliariumų poveikį

2009-12-15

soliariumas megasun tower

soliariumas megasun tower

Nyderlandų Mokslo taryba, Sveikatos apsaugos taryba

Pranešimas spaudai

Nyderlandų Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo remti saikingą soliariumų naudojimasi.

Veldhoven(Olandija),gruodžio 11, 2009 (SRF)
Pagal pareikšta nuomonę Sveikatos Mokslo tarybos
ir sveikatos apsaugos ministerijos , Nyderlandų Dutch Health Council (Olandijos Sveikatos taryba) praneša, kad
nėra jokių įrodymų prieš vidutinės insoliacijos į atvirą orą,arba į
soliariumą.
(insolicija [lot. insolatio - ilgas buvimas prieš Saulę]: 1. švitinimas Saulės spinduliais; 2. Saulės energijos kiekis, tenkantis per tam tikrą laiką vienetiniam plotui.
Šaltinis: Tarptautinių žodžių žodynas, © Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985)

Taigi
savo pranešimu kuris skirtas vyriausybės ministerijoms, taip pat organizacijų
susijusių su sveikatos ir vartotojų apsauga ir mokslo taryba,Nyderlandai atkreipia
dėmesį, kad nėra jokios priežasties, teigti,
kad yra kokių nors sąsajų, tarp soliariumų naudojimo ir didesnę riziką susirgti
odos vėžiu ryšį.

Sveikatos Mokslo tarybos pakankamai išreikštas skepticizmas ir dėl
neseniai priimtų tarptautinių tyrimų agentūros Cancer (IARC) sprendimu,
siekiant didinti spinduliuotės rizikos šaltinių ir ultravioletinių spindulių rizikos į pirmąją kategoriją. Tai, pasak mokslininkų, nėra jokių mokslinių įrodymų.
Savo nuomonę pateikė dalis autoritetingų mokslininkų taryba, be kita ko,
paaiškino teigiamą poveikį užtikrinant tinkamą žmogaus organizmą su
vitamino D gamyba, kurio susidarymas, dėl ultravioletinių spindulių, yra daugiau
kaip 90% procentų.

Tokios organizacijos, kaip Nyderlandų Sveikatos Mokslo taryba ,
(Olandijos Sveikatos taryba) įvertinimai apsiriboja, tik
objektyviai įrodomais kriterijais ir todėl pagal įvertintas išvadas - tai
yra labai teigiamas signalas”, - praneša Ed Brand kuris atstovauja mokslinių tyrimų Forumą Sunlight (Sunlight tyrimų Forumas - SIS Nepelno organizacija)

Olandijos Sveikatos taryba yra-
labiausiai žinomas mokslo patariamasis organas Nyderlandų sveikatos
srityje. Jų tyrimų vertinimai, rekomendacijų rezultatai ir išvados dažnai yra panaudojami teisės aktų projektų turiniui.

Forumas Saulės šviesa (Sunlight tyrimų Forumas - SIS) yra nepelno organizacija, kurios būstinė yra Olandijoje. Jos
tikslas yra viešai skelbti apie naujausius medicinos ir mokslinių
tyrimų, vidutinio poveikio ultravioletinių spindulių poveikius žmogui
rezultatus.
Sunlight Research Forum

P.O. Box:71,
5500 AB Veldhoven,

The Netherlands

Phone: +31 (0)651 358 180

Fax: +31 (0)40 205 1967

Rodyk draugams

soliariumas

2009-12-12

soliariumas
European Sunlight Association
AR MAN REIKIA SAULĖS ŠVIESOS?
Dažnai pasitaikantys klausimai
Kelis kartus per savaitę galiu naudotis soliariumu, jei noriu tai daryti „proto ribose”?

Soliariumo iš viso negali lankyti 1-ojo odos tipo asmenys, jaunesni, nei 18 metų asmenys, tie,… kurie geria vaistus, sukeliančius jautrumą šviesai ir tie, kurių šeimoje buvo sergančių odos vėžiu. Visi kiti gali su saiku lankyti soliariumą 2-3 kartus per savaitę, taip, kad tarp tarp dviejų apsilankymų būtų praėję bent jau 24 valandos, o 2-ojo odos tipo asmenų atveju - bent jau 48 valandos. Europos standartas siūlo maksimalų 60-ies apsilankymų skaičių per metus.
Kokie yra soliariumo pranašumai?

Soliariumai užtikrina kontroliuojamą įdegį, atitinkamo lygio vitamino D kaupimąsi ir išlaikymą. ( Žiūrėti: apie vitaminą D vėliau ).

Natūralaus deginimosi metu mūsų odą veikia įvairaus stiprumo UV-spinduliavimas, kurio stiprumas priklauso nuo paros laiko, nuo geografinės vietos ir nuo metų laiko. Priklausomai nuo odos tipo ir nuo įrengimo, įdegio programą soliariume galima nustatyti taip, kad būtų galima išvengti pavojingo nudegimo.
Šią informacinę medžiagą sudarė „European Sunlight Association” (ESA).
ESA tikslai:

- Keistis informacija tarp šalies soliariumų sąjungų.
- Skatinti atsargų deginimąsi, esant natūralioms sąlygoms ir soliariume.

- Remti saugių įdegio įrengimų ir lempų naudojimą.

- Informuoti ir konsultuoti dėl saugaus naudojimosi UV-šviesa.
- Rinkti mokslinių tyrinėjimų ir vystymo rezultatus, atsižvelgiant į UV-spinduliavimo pranašumus ir į rizikos faktorius.

UV spinduliai yra nematomi. Šviečiant natūraliems saulės spinduliams, didelė žmonių dalis net nežino, kokia spinduliavimo dozė juos paveikė. Soliariumai išskiria ne tik UVA ir UVB spindulius, bet toliau jie taip reguliuoja UV-spinduliavimą, kad nudegimo pavojus sumažėtų iki minimumo, tuo tarpu maksimaliai užtikrinant įdegį. Ką mes visi žinome : saulės reguliuoti negalima! Dėl nuolatinio soliariumo lempų kokybės tobulinimo gali būti užtikrintas UV-spinduliavimo palankaus poveikio išnaudojimas.
VITAMINAS D - SAULĖS ŠVIESOS VITAMINAS
Vitaminas D gyvybiškai būtinas gerai sveikatai palaikyti. Dauguma europiečių gauna per mažai vitamino D, ypač žiemos mėnesiais, nes tada saulės spinduliai turi mažai UV šviesos. Pasaulinės medicinos studijos įrodė, kokį svarbų vaidmenį ligų prevencijai turi vitaminas D:

- Ląstelių lygyje: krūties, storosios žarnos ir prostatos vėžys
- Kaulų struktūriniame lygyje: osteoporozė, osteomalacija ir šlaunies kaklelio lūžis
- Organų lygyje: aukštas kraujospūdis, hipertenzija ir širdies susirgimai
- Mentaliniame lygyje: SAF, premenstruacinis sindromas, PMS, depresija ir bendra savijauta
- Autoimuninės ligos: išsėtinė sklerozė, 1-ojo tipo diabetas, reumatoidinis artritas
- Odos problemos: pvz. psoriazė
- Maitinimosi problemos.
Saulės šviesa yra natūraliausias ir veiksmingiausias vitamino D šaltinis.

Medicininiuose ir moksliniuose sluoksniuose vieningai priimtas faktorius, kad natūraliomis sąlygomis žmogus 90% vitamino D gauna per odą, t.y. iš saulės šviesos. Žmogus yra taip
„sukurtas”, kad tik 10% vitamino D jis gauna iš maitinimosi, tai reiškia, kad saulės šviesa yra gyvybiškai svarbi mums taip reikalingo vitamino D pagaminimui.

Šiais laikais dauguma mūsų gyvename prie dirbtinio apšvietimo ir negauname saulės šviesos, kuo mūsų protėviai galėjo mėgautis, dirbdami darbus lauko sąlygomis. Tai nepadeda palaikyti optimalaus vitamino D lygio ir vitamino D atsargų sukaupimo, kad jų užtektų ir žiemos mėnesiais, šviečiant retiems saulės spinduliams. Pasikeitus gyvenimo būdui, dauguma mūsų neturi pakankamo vitamino D kiekio net pavasario ir vasaros mėnesiais, jau nekalbant apie žiemos atsargas. Todėl pripažinti vitamino D specialistai pataria bent du kartus per savaitę protingai naudotis saulės spinduliais ir soliariumu
European Sunlight
Association
Brussels Office

( Europos Šviesos Asociacija,
Briuselio Biuras )

51, Chaussée de Charleroi
B-1471 Genappe-Loupoigne
Belgium

Rodyk draugams

Labas pasauli!

2009-12-12

BLOGas.lt sveikina prisijungus prie blogerių bendruomenės. Tai pirmas tavo įrašas. Gali jį redaguoti arba ištrinti. Sėkmingo bloginimo!

Rodyk draugams